Genel

Bahçe İlaçlama

Bahçe İlaçlama

Çoğu insan gün içinde yaşadığı yoğun iş temposunun ardından kendine rahatlayabileceği, dahası kafasını dağıtabileceği bir yer arar. Genellikle sözünü ettiğimiz yer ise ev, yazlık veya villaların bahçeleridir. Bazı kişiler ise evinin bahçesinde hem kafa dinlemeyi hem de toprağı ekip biçerek deşarj olmayı sever. Ancak, çoğu zaman bu kişilerin hevesleri böcekler ve haşereler yüzünden kursağında kalır. Çünkü bahçelerde toprakla uğraşmayı dahası orada beslenmeyi ve üremeyi seven başka bir canlıda haşerelerdir. Ama çoğu zaman ne haşereler ne de insanlar kendileri için çok şey ifade eden toprakları hakkında paylaşımcı olmayı seçmezler. Bu durumda insanoğlunun akılca üstünlüğü devreye girer ve amansız bir mücadele başlar. Bahçe ilaçlama mücadelesi… Hikâye bir yana, bahçelerimizin çoğu haşere tehdidi atında kalmaktadır. Genellikle bahçede bulunan böcekler ağaçlarda yaşarken, bunlardan bir kısmı toprakta diğer bir kısmı da yetiştirilen ürünler üzerinde yaşamakta dolayısıyla da bu saydığımız alanlarda zarar yapmaktadır.

Fare, yılan gibi zararlıların bitkiler üzerinde bir etkisi ve zararı olmasa da böcekler doğrudan ağaç ve ürünler üzerinde beslenerek, yumurta bırakarak veya ürünleri dışkılarıyla kirleterek zarar yapmaktadır. Sözü edilen zararlı böcekler tarımsal zararlılar olarak adlandırılmakta ve çoğu zaman bahçe ilaçlama uygulamalarının ana hedefini oluşturmaktadır. Öncelikle bahçenizde bulunan böceğin zarar şeklinden böceği teşhis edebileceğinizi belirtmekte fayda var. Bu zarar şekilleri ise böceğin ağız yapısına göre oluşturulmaktadır. Örneğin ısırıcı-çiğneyici ağız yapısına sahip olan böcekler bitki yapraklarında, gövdede ve köklerde ısırıklar oluşturmaktadır.

Diğer yandan sokucu emici böcekler bitki özsuyunu emmekte ve böylece bitkinin zayıflamasına daha ileri vakalarda ise ölümüne neden olmaktadır. İyi bir bahçe ilaçlama ekibiyle çalışmanız durumunda ekip söylediğimiz konular hakkında bilgi sahibi olduğu için ilaçlamadan sağlanacak başarı ise doğru orantılı olarak artacaktır. Sonuç olarak, bahçe ilaçlamanın başarısı için haşerelerin doğru teşhis edilmesi oldukça önem taşımaktadır. Doğru teşhis işi ise ancak deneyimli ekiplerle çalışılırsa tam bir şekilde yapılabilir. Bunun dışında doğru teşhis edilen haşere türüne uygun doğru uygulama aleti, doğru doz ve doğa dostu ilaçlarla yapılacak uygulama bahçenizi daha yaşanabilir hale getirecektir. Bahçe ilaçlama önemlidir, ancak kurallara uygun yapılmadığı takdirde birçok sorunu da beraberinde getirir.

Yazar Hakkında

Bio-Active İlaçlama

Yorum Ekle

Yorum yazmak için buraya tıklayın

Biz Sizi Arayalım