Genel

Beyaz Sinek

Beyaz sinek diğer ismiyle bitki sineği,bitki emici uçan haşere birçok kimyasal a karşı direnci oldukça gelişmiştir. Bitki hastalıkları bulaştıran beyaz sineklerden kurtulun!

Saksı bitkilerinde ve seralarda yaygın olan beyaz sinek yaprakların altındaki sıkça bulunan sap emici böceklerdir. Bitkilerimize hastalık bulaştığında, Hem nimfler hem de yetişkinler, büyümekte olan meyve taneleri büzülmüş, yaprak sararması ve azalmış verilere yol açarak bitkilere zarar verirler. Bitkiler zayıflar ve hastalıklara karşı dirençleri oldukça zayıf düşer. Yaprak bitleri gibi, beyaz sinekler de salgılar bırakır, bu nedenle. Birkaç bitki virüsünün ilerlemesinden de sorumludurlar.

Yetişkinler (1/17 inç uzunluğunda) tozumsu beyaz kanatlı ve kısa antenli güveye benzer böceklerdir. Bu sebepten dolayı Kolayca tanınırlar ve sıklıkla bitki tepelerinde veya kök uçlarında bulunurlar. Kanatsız nimfler düzleşir, oval ve görünüşte neredeyse ölçeklidir. tarama aşamasından sonra, yerleşip kendilerini yaprakların altına bağlarlar ve beslenmeye başlarlar.

Yaşam döngüsü

Genç nimfler ev sahibi bitkilerin yaprakları üzerinde kışı geçirir. İlkbaharın sonlarında erişkin dişiler, üst yaprakların alt kısımlarında dairesel kümeler halinde 200-400 yumurta bırakırlar. Yumurtalar 5-10 gün içinde yumurtadan çıkarlar ve küçük irk böceklerine benzeyen ve tarayıcılar olarak adlandırılan ilk instar nimfler yumurtadan kısa bir mesafe hareket ettirmeden önce kendilerini yedirerek yapraklara yayarlar. Beyaz sinekler oda sıcaklığında yaklaşık 25 gün içinde yumurtadan yetişkine kadar gelişirler. Yetişkinler bir ila iki ay yaşayabilir.

Not: Olgunlaşmamış aşamaların tümü kolayca gözden kaçırılır. Genellikle soluk, neredeyse yarı şeffaftırlar ve bağlı oldukları yaprağın rengi ile harmanlanırlar. Yüzeysel olarak, çeşitli ölçekli böceklere benzer.

 

Yazar Hakkında

Bio-Active İlaçlama

Yorum Ekle

Yorum yazmak için buraya tıklayın

Biz Sizi Arayalım