Genel

Böcek Isırığı

Böcek ısırıkları ve sokmaları derhal bir cilt reaksiyonuna neden olabilir. Çoğu böcek ısırığı küçüktür ve cildin şişmesine ve kırmızılaşmasına ve kaşınmasına neden olabilir.

 

Ateş karıncalarından gelen ısırık ve arılar, eşek arıları ve hornelerden kaynaklanan acı genellikle ağrılıdır. Sivrisinekler, pireler ve akarların neden olduğu ısırıkların ağrıya göre kaşıntıya neden olma olasılığı daha yüksektir. Ciddi alerjik reaksiyonlar öksürük, solunum zorluğu, baş dönmesi, mide bulantısı veya kurdeşen gibi görünebilir. Böceğin sokması veya ısırmasından kaynaklanan zehir, bu reaksiyonları tetikleyen proteinler ve diğer bileşikleri içerir.

Böcek Isırıklarının Belirtileri

Sivrisinekler

Sivrisinekler, karbondioksit ve diğer kimyasalların kokusuna dayanarak insan kaynaklarını seçerler. Isırıkları ortada küçük bir nokta ile kaşıntılı, yuvarlak ve kabarık şişlik dönüşür. Yumru çok yakında şişer ve kırmızılaşır.

Sivrisinek İlaçlaması

Genellikle birkaç gün içinde giderler. Sivrisinekler patojen taşırlarsa viral hastalıkları yayabilirler. Batı Nil virüsü, dang humması virüsü, Zika virüsü ve diğer hastalıkları taşıyabilirler. Aksi halde, sivrisinek ısırıkları genellikle ciddi reaksiyonlara neden olmaz.

 

Tahtakuruları

Tahtakuruları, isminden de anlaşılacağı gibi, yataklarda saklanma eğilimindedir. Bu hatalar küçük, düz ve oval şekillidir. Genellikle oteller, sığınaklar ve apartman komplekslerinde bulunurlar. İnsanlardan veya hayvanlardan kan besliyorlar ve geceleri en aktifler, uyurken kurbanlarını besliyorlar.

Tahta Kurusu Mücadelesi

Tahtakuruları kaşıntılı, koyu kırmızı bir merkez ile kırmızı ısırıkları bırakın. Isırıklar bir çizgide veya genellikle kollar veya omuzlar üzerinde deri üzerinde küçük bir alanda bir araya getirilir. İlk aşamalarında sivrisinek veya pire ısırıklarına benziyorlar. Şişlik ve kanamaya yol açabilecek ısırıkları kaşıyarak enfeksiyon alabilirsiniz.

 

Pireler

Pireler kandan yaşarlar. Bazı insanlar çok küçük ve tipik olarak bacaklarınızda veya ayak bileklerinizde bulunan pire ısırıklarına duyarlıdır.

Pire Mücadelesi

 

Arılar, Yaban Arıları,

Arı, boynuzunu kaybeder ve bir süre sonra biterse, eşek arısı, eşekarısı veya sarı ceket birden çok kez acıtabilir.

Yaban Arısı Mücadelesi

 

Ateş Karıncaları

Ateş karıncaları sıradan karıncalar gibi görünürler ve rahatsız ettikleri zaman saldırgan olurlar. Onlar tekrar tekrar zehirlenerek zehirli enjekte, algılanan saldırgan ısındı ve ısırdı. Bu ağrılı ve kaşıntılı pimply yaralar ve kabarcıklar oluşturur. Bir hafta kadar sürer ve yanma hissi de yaratabilir. Çok sayıda sokma toksik veya ciddi bir yaşamı tehdit eden alerjik reaksiyonu tetikleyebilir. Gerekirse tıbbi yardım alın.

Karınca İlaçlaması

Örümcekler

Kara dul örümcek ısırıkları kas krampı, nöbet, bulantı, kusma ve kan basıncında artışa neden olur. Bu örümcekler uzun bacaklarını sayarak kabaca 1/3 inç genişliğinde ve 1.5 inç uzunluğundadır. Alt tarafında belirgin turuncu, kırmızı veya sarı “kum saati” şeklindeki parlak siyahtır. Kara dul örümceği ısırıkları ısırık bölgesinde bıçak ağrısına neden olabilir, ancak ağrısız da olabilirler. Isırık bölgesinde iki kırmızı dişi, kızarıklık, hassasiyet ve nodül göreceksiniz.

Kahverengi recluse (“violin”) örümcekler, sarımsı-tan rengiden koyu kahverengiye, daha koyu bacaklara kadar değişir. Ancak genellikle saldırgan değildirler. Zehirleri zehirlidir ve ısırıkları bazen ciddi yaralara ve enfeksiyonlara neden olabilir. Cildiniz kızarır, beyazlaşır, kabarcıklanır ve ağrısız ilk ısırmadan sonra ağrılı hale gelir. Bazen ülser oluşur. Blister, tedavi olmaksızın giderek daha kötü bir şekilde büyüyebilir. En şiddetli olarak, çevreleyen dokuyu öldürebilir ve ateş, titreme ve baş ağrısına neden olabilir.

Hobo Örümcek, büyük kahverengi bir örümcek. Onlar agresiftir ve mobilyaların arkasına, süpürgeliklerin altına ve dolaplara saklanmaya eğilimlidirler. İlk lokma ağrılı değildir, ancak sonunda ağrıya neden olur. Diğer belirtiler arasında kırmızı / mor bir blister, döküntü, kas ağrısı, solunum güçlüğü, baş ağrısı, ateş, yüksek tansiyon, bulantı ve kusma sayılabilir. Bazen ülser oluşur.

Örümcek ısırıkları genellikle diğer böcek ısırıklarından daha uzun süre iyileşir. Cilt dokularınıza da zarar verebilirler. Derhal tıbbi yardım alın.

Örümcek Mücadelesi

 

Keneler

bir kene cildin üzerine oturduğunda, genellikle sıcak, nemli koltuklara ve kasıklara geçer. Kanla beslenir ve taşıdığı her hastalıktan geçer. Kene ısırıkları tipik olarak tekildir. Erken belirtiler arasında dairesel bir deri döküntüsü, ateş, baş ağrısı ve yorgunluk bulunur. Isırık bölgesine yakın kırmızı lekeler veya döküntüler görülebilir ve boyunda sertlik hissedebilirsiniz.

Kene Mücadelesi

 

Ne yapabilirim?

Arı sokmalarına karşı alerjik bir reaksiyonunuz yoksa, sadece stinger’ı çıkarın, sting bölgesini temizleyin, buz uygulayın, kaşıntı için oral antihistaminik alın ve ağrının giderilmesi için ibuprofen veya asetaminofen alın. Bir kredi kartının arkasını veya diğer düz kenarlı nesneyi stinger boyunca kullanın. Cımbız kullanmayın. Venom kese sıkışabilir ve salınan zehir miktarını arttırabilirler.

Kendi kendine tedavi

Siteyi sabun ve suyla yıkayın.

Isırganın yerine 10 dakika boyunca buz (bir bezle sarılmış) yerleştirin ve sonra 10 dakika boyunca kapatın. Bu işlemi tekrarlayın.

Gerekirse, bir antihistamin alın veya kaşıntıyı azaltan kortikosteroidlerle kremleri uygulayın.

Sonraki birkaç gün içinde, enfeksiyon belirtileri (örneğin kızarma, şişlik veya ağrı gibi) belirtin.

önleme

Sivrisinek maruz kalma azaltmak için şafak ve alacakaranlıkta sırasında dışarı kaçının.

Keneleri, sivrisinekleri ve diğer böcekleri uzak tutmak için koruyucu giysi ve böcek kovucuları kullanın.

Parfüm ve çiçek desenli veya karanlık kıyafetlerden kaçının.

Profesyonel değilseniz, yuva veya kovanları çıkarmaya çalışmayın.

Yoğun bitki örtüsü veya pire, chiggers veya keneler taşıdığından şüphelenilen hayvanlardan kaçının.

Arıların veya diğer yemlik böceklerin boşta kalan açık alkolsüz içecek kaplarına girme potansiyelinin farkında olun.

Pencere ekranlarını kullanın ve avluda ayakta su birikintilerinden kurtulun.

Ciddi reaksiyonları yönetmek

Kişinin solunum yollarını kontrol edin ve nefes alın. Gerekirse, 911’i arayın ve kurtarma solunumuna ve CPR’ye başlayın.

Kişiyi sakinleştir ve sakla.

Etkilenen bölge şişebileceğinden, yakındaki halkaları ve büzülmeleri ortadan kaldırın.

Varsa, kişinin EpiPen’i veya diğer acil durum kitini kullanın. (Ciddi böcek reaksiyonları olan bazı kişiler, onlarla birlikte taşırlar.)

Uygunsa, kişiye şok belirtileri gösterin. Tıbbi yardım gelene kadar kişi ile kalın.

 

Tıbbi yardım almalı mıyım?

Bazı insanlar arı sokmalarına veya böcek sokmalarına karşı ciddi, yaşamı tehdit eden reaksiyonlara sahiptir. Buna anafilaktik şok denir. Bu durum çok hızlı bir şekilde ortaya çıkabilir ve hızlı bir şekilde tedavi edilmezse hızlı ölüme yol açabilir. Herhangi bir alerjik reaksiyon veya diğer olağandışı durumlar meydana gelirse hemen bir doktora başvurulmalıdır. Bu içerir:

 

Solunum sıkıntısı, hırıltı, nefes darlığı

Yüzünde veya ağızda herhangi bir yerde şişlik

Boğaz sıkılığı veya yutma güçlüğü

Zayıf hissetmek

Mavi dönüyor

Böcek Isırıkları İçin Tedavi

Küçük böcek ısırıkları, sabun ve su ile tedavi edilebilir ve kaşıntı, topikal antihistaminikler ile hafifletilebilir. Böcek ısırıklarına veya sokmalarına karşı ciddi alerjiniz varsa, acil durum setine ve EpiPen’e sahip olmalısınız. Tepkileriniz varsa, arkadaşlarınızın ve ailenizin nasıl kullanılacağını bildiğinden emin olun. Anti-zehir ilaçları kara dul örümcek ısırıkları için kullanılabilir.

Yazar Hakkında

Bio-Active İlaçlama

Yorum Ekle

Yorum yazmak için buraya tıklayın

Biz Sizi Arayalım