Diğer Haşereler Genel

Çekirge İlaçlama

Çekirgen Mücadelesi

Sıcak havalarda ortaya çıkan çekirgeler insanların besin kaynaklarına vermiş oldukları zararlar ile bilinmektedirler. Özellikle sera, tarla ve bahçe gibi alanlarda ekili mahsullere verdikleri zararlarla çekirgeler büyük problem oluşturmaktadırlar.

Çekirge, türlerine ve beslenme şekillerine göre farklı boylara sahiptir. Çekirgeler zıplayarak ve uçarak hareket ederler. Çekirgelerin ortalama ömrü 4 ay kadardır. Fakat hızla üreyen çekirgeler yerlerine sürekli yeni yavrular bırakırlar. Tek sefer bir çekirge 30-200 arası yumurta bırakmaktadır. Çekirge ilaçlama uygulamalarında çekirge yumurtalarının ilaçlanması oldukça önemlidir. Aksi durumda çekirgelerden kurtulmak mümkün olmayacaktır. Çekirge türleri, sebze ve meyvelerin ekili olduğu alanlara yerleşerek ekinlerin taze yapraklarını yerler ve toplu halde ekinlerin bulunduğu alanları istila edebilirler.

Çekirgeler insanlara zarar veren canlılar değillerdir. Ancak çok keskin bir ağız yapısına sahip olan çekirge, kendisini savunmak için karşısındaki kişiyi ısırabilir. Çekirge kesinlikle çıplak elle tutulmamalıdır. Çekirge ile mücadelede profesyonel çekirge ilaçlama yöntemlerine başvurulmalıdır.

Bio-Active böcek ilaçlama, çekirge ilaçlama hizmeti sağlarken alternatif ilaçlama teknikleri kullanmaktadır. Böylelikle ilaçlama uygulamalarımız kapalı ve açık alanlarda başarı ile gerçekleşerek daima %100 sonuca ulaşmaktadır.

İlaçlama Yöntemlerimiz

  • Sıvı ilaçlama
  • Kokulu ilaçlama
  • Kokusuz ilaçlama

Açık alanlarda gerçekleştirmiş olduğumuz ilaçlama uygulamalarımız ekili mahsullere ve yeşil alanlara zarar vermeyecek TSE etiketli ilaçlar ile ilaçlanmaktadır. Uzman ilaçlama personellerimiz alanında uzman kişiler olup müşterilerimizde daima en kaliteli hizmeti sunmaktadır.

Çekirgeler Hakkında:

Çekirgeler düz kanatlılar (Orthoptera) gurubuna mensup böceklerdir. Ağız parçaları kesici ve çiğneyici olup, çoğunlukla nebati, bazen de hayvani besinlerle beslenirler. Uzun yapılı başlarının yanlarında bir çift iri petek göz ve alınlarında üç adet basit (osel) göz bulunur. Bir çift olan antenleri, bazı türlerde kısa, bazı türlerde uzun olup, dokunma ve kokuya duyarlı kıllarla bezenmiştir. Çok uzak mesafelerden rüzgarın getirdiği nebati besinlerin kokularını alırlar. Üç parçalı göğüs kısımlarının her bölümünden bir çift bacak çıkar. Kanatlar da göğsün son iki halkasında yer alır. Üç çift bacağın ilk iki çifti yürümede, iri ve daha çekirgegüçlü olan son çifti sıçramada kullanılır. Üst ön kanatlar dar, derimsi yapıda olup, geniş ve zar şeklinde olan alt kanatları örterek korurlar. Çekirgenin istirahat halinde, uçmaya yarayan alt kanatları, yelpaze şeklinde üst kanatların altında katlanır. Karın kısmının (abdomen) her iki yanında solunum borularının (trakea) açıldığı nefes delikleri vardır. Karnın her iki yanında zardan meydana gelen bir çift işitme organı vardır. Dişilerin karın ucunda yumurtlama borusu (ovipozitör) bulunur. Erkeklerde ise, ses çıkarma organı bulunur. Bazıları arka bacaklarını ön kanatlara sürterek ses çıkarırlar. Bazıları da ön kanatları birbirine sürterek dişilerini çağırırlar.

Çekirgeler Nasıl Beslenir?

Çekirge türleri genellikle bitkiden bitkiye sıçrayarak beslenirler. Fakat yiyecek azalırsa, uzun mesafelere uçarak göç ederler. Bulut halinde 2.000-2.500 km uzaklara gidebilmektedirler. Gemilerin üstüne bulutlar halinde yağdıkları görülmüştür. Çekirge salgını ziraatte büyük afetlere yol açar. Kondukları alanları birkaç dakika içinde çöle çevirirler.Çekirge sürüleri başak,mısır,ekin, ve her türlü ekili alanlardaki bitkilerle beslendiği gibi bazen fare,kuş,solucan,böcek gibi hayvanlarıda yerler. Aradıkları yeşil yiyecekleri bulamazlarsa, pamuk ve yünlü elbise, korkuluk, hatta ahşap evlerin çatlak yerlerine saldırır; atın kuyruk ve yelesini yerler. Afrika’da çıplak çocukları kemiklerine kadar kemirdikleri olunmuştur. Saatte 16 km hızla uçarak, bir uçuşta, 12 saat havada kalabilirler. Çekirge afetleri milletler arası mesele haline gelmiştir.

Çekirge Türleri:

çekirge çeşitleri olarak tarla çekirgesi,çöl çekirgesi,yeşil çekirge,fas çekirgesi,gibi çekirgeler daha yaygın görülen türlerdir. Çekirgeler uluslararası büyük afetlere neden oldukları için ekili alanların baş düşmanıdır ancak birçok zararlı böceği yedikleri için bazen insanların çok yararına olurlar.Tehlikeli olanı sürüler halinde istila etmeleri ve saldırmalarıdır.

Çekirge İlaçlaması

Çekirge ile mücadelenin başarılı olabilmesi için çekirge daha küçük ve henüz uçamıyorken ilaçlama yapılırsa daha etkili olur. Açık alanlarda özellikle ekili alanlarda havadan ilaçlama gerekir.Kapalı alanlarda ise ulv ilaçlama tekniği kullanılarak uçan çekirgelerin kolayca imha edilmesi sağlanabilir.Çekirge ilaçlama kaliteli ve etkili böcek ilaçları kullanılarak yapılmalıdır.

Yazar Hakkında

Bio-Active İlaçlama

Yorum Ekle

Yorum yazmak için buraya tıklayın

Biz Sizi Arayalım