Genel

Çıyan İlaçlaması

Çiyan Mücadelesi

Mevsimlere göre korkularımız, şikâyet ettiğimiz şeyler değişiklik gösteriyor. Kış aylarında çamaşırlarımızın kurumamasından şikâyet ederken, yazları fazla sıcaktan ve bunun getirisinden şikâyet ediyoruz.Yazın sıcaklarından rahatsız olmamızın birçok sebebi var. Bunlardan birkaçı; Sadece belirli saatlerce dışarıda rahatça dolaşabilmemiz, çok fazla hareket edememek yani sıcak havanın baskısı ile yemek yedikten sonra ağırlaşmak ve sadece uykuda tüm günü tüketmek. Bunlar biraz da olumludur aslında. Kışın soğuklarında üşümektense, yazın sıcaklarla uğraşmak çok daha mantıklıdır. Ne yazık ki, yazın tek getirisi böyle küçük ama olumlu sorunlar değildir. Yazın asıl sorunları çıyanlardır. Özellikle eğer çıyan ilaçlama yapılmıyorsa bu hayvanlar gerçekten sorun haline gelebiliyor.

Biraz da nedenini açıklayalım. Çıyanların yaşam alanları sıcak ortamlardır. Yani yaprak altları, toprak altları, kaya ve taş diplerinde yaşarlar. Günümüzde hızlı betonlaşmanın eseri olarak artık hayvanlarında yaşam alanları değişmiş vaziyettedir. Maalesef ki çıyanlar sadece dışarıda değil artık evlerimizde de yaşıyorlar. Evlerimizin kapı ve pencere kenarlarında barınabildikleri gibi evin sıcak olan her bölümünde yaşayabilirler. Apartmanlarımızın çatıları ve bodrum katları da onlar için yeni yaşam alanları olmuştur. Çıyanlar boyut olarak çok büyük olmadıkları için fark edemeyebilirsiniz ve sizi tehlike olarak gördüğünde bir çıyan tarafından sokulabilirsiniz. Böyle kötü durumlar yaşamamak için çıyan ilaçlamayı yazın gelişi ile birlikte mutlaka uygulamalısınız. Çocuklarınızın, beslediğiniz baktığınız evcil hayvanlarınızın ve sizin sağlığınız için çıyan ilaçlama tam bir kurtarıcı konumundadır. Bir turizm bölgesinde yaşıyorsunuz ve bir plaj işletmecisiniz, plaj açık hava olduğu için çıyan ilaçlama ya gerek duymadınız. Malumunuz plaj kumları ne kadar sıcak, şezlong dipleri de çıyanlar için biçilmiş kaftan olsa gerek. Müşteriniz şezlongun açısını değiştirmek istedi ve kıpırdattığında altından çıkan çıyan o müşterinin verdiği tepki sayesinde diğer müşterilerce de görüldü. En kötüsünü düşünelim; o çıyan müşteriyi soktu ve hastaneye gitme durumu doğdu. Böyle bir anı canı yanan hiç kimse anlayışla karşılamayacak ve direkt olarak size gelecektir. Zor durumda kalan yine siz oldunuz.

Çıyan ilaçlama yapmadığınızı söyleme ihtimaliniz yok çünkü nedenini açıklayamazsınız. Oysaki eğer yaptırmış olsaydınız bunun belgelerini sunarak işletme olarak elimizden geleni yaptık fakat doğanın dengesi bazen böyle olumsuzluklar olabiliyor diyip müşterinizi kaybetmekten kurtulabilirdiniz. Sadece iş yerlerinizde başkalarını memnun etmek, sağlıklarını korumak için değil evlerinizde ve apartmanlarınızda da ilaçlama yapmalısınız. Unutmayın, her şeyin üstesinden gelebilmek için önce sağlığınızı korumalısınız.

Yazar Hakkında

Bio-Active İlaçlama

Yorum Ekle

Yorum yazmak için buraya tıklayın

Biz Sizi Arayalım