Genel

Deri Böceği İlaçlama

Deri Böceği Mücadelesi

Deri böceği insan derisi ve deriden yapılma eşyalarla beslenerek çeşitli zararlara neden olan bir böcek türüdür. Ağız yapısı çok gelişmiş olan deri böceği, etrafındaki deriden yapılma ve hayvansal ürünlerden oluşan tüm maddelere ciddi zarar vermektedir. Bu nedenle de deri böceği ilaçlama uzmanlık gerektiren bir çalışmadır.

Deri Böcekleri Nerede Yaşar ve Ne Yer?

Deri böcekleri, deri eşyalar ve giysiler arasında bulunur ve bu malzemeleri kemirirler.İnsan derisi üzerinden ve dökülen deri parçalarıyla beslenir. Deri böceğinin kimi türleri gözle görülebildiği gibi bazı deri böcekleri gözle görülemeyecek kadar küçüktür. Deri böceği pamuksu bir görünüm ve yapıdadır. Deri böceği türleri sarı, kahve, siyah ve benekli renklerdedir. Deri böceği 2-3mm boyutlara sahip olan küçük yapılı bir haşere türüdür. Yılda 4-5 defa yumurta bırakabilir, 1-2 hafta içerisinde yumurtalar açılır. Yumurtadan çıkan yavrular ilk görünüm olarak larva şeklindedir.

Uygun koşullarda larvalar kısa sürede uyuz böceği erginleşir. Deri böceği çok hızlı çoğalabilen bir böcek türü olarak dikkat çeker, ortalama 1 yıl kadar ömrü vardır. Hayvansal olan tüm eşyalara zarar verir. En sık görülen yerler, depolar, mağazalar, halı fabrikaları, konfeksiyon ve evlerdir. Sıcak yerlerde yaşamaları daha kolaydır, soğuk yerleri pek tercih etmezler. Deri böceğinin ağız yapıları oldukça güçlüdür, hatta yumuşak olan madenleri dahi kemirebilecek yapıdadır. Deri böceğinin bir türü de uyuz hastalığına neden olan uyuz böceğidir. Uyuz böceği insan derisi altına girer orada yuva yapar yumurta bırakarak çoğalır. Deri böceklerinden ve zararlarından korunabilmek için ilaçlama şirketleri tarafından ilaçlama yapılması gerekir.

Uyuz Böceği Ve Zararları:

Uyuz böceği (deri böceği) insanların derisi altına yumurta bırakarak kaşıntı ve alerjik reaksiyonlara sebep olan bir böcektir. Deri altına yumurta bıraktıktan yaklaşık 2 hafta sonra vücudun hassas bölgelerinde belirtileri görülmeye başlar. Genellikle insanlarda el ve ayak parmakları arasında, koltuk ve kasık aralarında belirtiler daha fazla görülmektedir. Deri böceğinin (uyuz böceği) vücuda girdiği yerde içi parazitlerle dolu, mikroplu bir su kabarcığı oluşur. İnsanlarda sürekli kaşınma isteği uyandırır. Bu kaşınma ile vücuda bulaşan mikroplu ve içinde uyuz paraziti olan su nedeni ile yeni lezyonlu bölgeler oluşur. Uyuz böceği sadece insanlarda değil aynı zamanda hayvanlara da bulaşabilen bir zararlıdır.Kedi, köpek ve ağıl hayvanları gibi evcil hayvanlar da diğer hayvanlara bu paraziti bulaştırarak yayılmasına bir nevi aracılık ederler.

Deri Böceği ve Uyuz Böceğinden Korunma Yolları:

Deri böcekleri ile uyuz böcekleri genellikle deri parçaları ile yaşamlarını sürdürdükleri için ortamın çok temiz olması gerekir ancak temizlik tek başına yeterli olamayıp uyuz böceği şikayeti olan mekanların kesinlikle kaliteli ve deneyimli ilaçlama firmaları tarafından ilaçlama yapılarak deri böceklerinin ortamdan temizlenmeleri sağlanmalıdır.

Uyuz Böceği İnsanlar Arasında Nasıl Yayılır?

Uyuz böceğinin sebep olduğu uyuz rahatsızlığı bu soruna yakalanan insanın yanına gitmekle ve onunla direkt temas etmekle bulaşır. Ayrıca deri böceği yada uyuz böceği olan alanlarda bulunmakla da bu rahatsızlık görülür.İnsanların kalabalık olduğu toplu yaşam alanlarında uyuz böceği rahatsızlığı yaygın olarak bulaşabildiği gibi uyuz rahatsızlığı görülen kişilerin eşyalarını kullanmakla da bulaşabilir.

Deri Böceğinin En çok Görüldüğü Alanlar

Deri böceği en çok mağaza, depo, konfeksiyon ve halı fabrikalarında görülmektedir. Ev ortamında da sıkça rastlanan deri böceklerine karşı yapılması gereken en doğru müdahale profesyonel deri böceği ilaçlama uygulaması yaptırmaktır.

Deri Böceği İlaçlama Yöntemleri

Garanti böcek ilaçlama şirketi olarak tüm haşere türlerine karşı özel ilaçlama yöntemleri uygulamaktayız. Deri böceklerine karşı uygulamış olduğumuz Sıvı ilaçlama yöntemleri ile kısa sürede başarıya ulaşmaktayız. İlaçlama yöntemlerimiz firmamız tarafından gerekli eğitimleri almış bilgi ve tecrübe sahibi ilaçlama personellerimiz tarafından gerçekleşmektedir. Sağlık Bakanlığınca onaylı uygulamalarımızı ekonomik ilaçlama fiyatları ile müşterilerimize sunmaktayız. Kurulduğumuz günden beri Müşterilerimiz için güvenli hizmetin adresi olan firmamız, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından ön görülen ilaçları kullanmaktadır.7 gün 24 saat Müşteri Temsilcilerimize ulaşarak detaylı bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

Bio-Active İlaçlama

Yorum Ekle

Yorum yazmak için buraya tıklayın

Biz Sizi Arayalım