Genel

Fırın İlaçlaması

Fırın İlaçlaması

Fırınlar ağırlıklı olarak un maddesinin bulunduğu mekanlardır. Bu mekanlarda un maddesine ek olarak ekmek kırıntıları da çok fazla olmaktadır. Özellikle ekmek kırıntıları haşereler için çekici olabilir. Fırınlarda ekmek kırıntılarının iyice temizlendiğinden emin olmak çok önemlidir. Bu yerlerde kullanılan unların ve depolanan unların ağzının kapalı olması ve kuru yerde muhafaza ediliyor olmaları büyük önem taşımaktadır. Fırınlarda haşerelerin var olma ihtimalinin yüksekliği göz önünde bulundurulduğunda, diğer bütün gıda işi yapan yerlerde olduğu gibi fırınlarda da fırın ilaçlama işleminin periyodik olarak tekrarlanması gerekmektedir.

Fırınlar içerisinde var olabilecek haşere türleri çok çeşitlilik göstermektedirler. Bu durumdan dolayı fırın haşere ilaçlama işlemi yapılırken bütün haşerelere zarar verebilecek bir kimyasal kullanılır. Fırın haşere ilaçlama işlemi için profesyonel bir firmadan destek alınması gerekmektedir. İşletmenizde haşere sorunu başladı ise, bu durum firmaya bildirilmeli ve fırın haşere ilaçlama işlemi sırasında periyodik yapılan işlemde kullanılan kimyasal yerine sorun yaşadığınız haşere türüne uygun ilaç kullanımı yapılmalıdır.

Fırınınızda haşere sorunu yaşamanız üzerine fırın haşere ilaçlama işlemi gerçekleştirilecek ise, ilaçlama işlemi önce, işlemi gerçekleştirecek firma mekanınıza gelerek keşifte bulunmalıdır. İş yerinizin büyüklüğü, haşere sorununun kaynağı, sorun yaşanan haşerenin türünün tespit edilmesi ilaçlama işleminin doğru yapılması anlamına gelecektir. Fırınlarınızda haşereler için ister periyodik ister yaşanılan sorun üzerine ilaçlama işleminin yapılması esnasında diğer bütün ilaçlama işlemlerinde olduğu gibi gıda maddeleri ortadan kaldırılmalı, ağzı açık olan gıda maddeleri, haşerelerin temas etme ihtimallerinin olduğu gıda maddeleri imha edilmelidir. Fırınlar genellikle metre kare olarak küçük yerler olduğundan, ilaçlama işlemi uzun zaman almayacaktır. Diğer bütün ilaçlama işlemleri sonrasında olduğu gibi fırınlarınızın ilaçlanma işlemi sonrasında da temizlik oldukça önemlidir. Özellikle ekmek yapımında kullanılan tezgahın temizliği büyük önem taşıyacaktır. Kapalı unların muhafaza edildiği, depo olarak kullanılan bölge bir süre ilaçlı bırakılabilir. Böyle bir durum yapılacak ise depoda bulunan maddelerin ağızlarının kapalı olduğundan emin olunmalıdır. Ambalajı açılmış gıdalar bu alandan uzaklaştırılmalıdır. Deponun bir süre daha ilaçlı bırakılması, haşerelerin tekrar var olmamaları için tedbir olacaktır.

Yazar Hakkında

Bio-Active İlaçlama

Yorum Ekle

Yorum yazmak için buraya tıklayın

Biz Sizi Arayalım