Genel

Gemi Ve Yat İlaçlaması

Gemi Yat İlaçlaması

Gemiler yılın her ayı ve neredeyse sürekli olarak denizlere veya okyanuslara açıldığı için böceklerin, farelerin, haşerelerin vb. zararlı canlıların üremesi ve barınması için son derece uygun yerlerdir. Gemiler aylar boyunca denizde kalabildiklerinden bu gibi zararlılarla sürekli ve etkin bir mücadele yapabilmek o kadar da kolay değildir. Üstelik gemiler yolculukları boyunca farklı ülkelere, farklı limanlara demir attıkları için böceklerle, haşerelerle vb. canlılarla savaş verebilmek bir hayli güçleşmektedir. Gemilerin sürekli bir şekilde dönemsel olarak ilaçlama işlemine tabi tutulmaları zararlı canlılarla mücadele konusunda aşama kaydedilmesine neden olabilecektir. Yeterli seviyede ilaçlama işlemi uygulanabilirse yolcuların ya da çalışanların sağlık açısından güvenlikleri sağlanmış olacaktır.

Çok sayıda limana uğrayan gemilerin bu limanlarda konaklama esnasında da gemiye zararlı canlıların girmesi ve gemide bulanan personel ve yolculara tehdit oluşturması bu açıdan önemlidir. Gemi ilaçlama işlemlerine bu yönden bakılması büyük avantajlar sağlayacaktır. Gemi ilaçlama işlemi yapacak elemanlar konularında oldukça yeterli olmalıdırlar. İlaçlama işlemi konusunda tecrübeli olmayan kişiler gemi ilaçlama gibi ciddi bir işe asla kalkışmamalıdırlar. İlaçlama yapacak ekipler konularında uzman olmalı; ne zaman, nereye, nasıl müdahale edecekleri konusunda bilgili ve kararlı olmalıdırlar. İşlerinde uzman olmayan ekiplerin çalıştırılması yarardan ziyade zarar verecektir. Personelin ya da yolcuların sağlığı her şeyden önemlidir ve bu yüzden yeterli elemanlarla kaliteli bir ilaçlama işlemi yapılmalıdır.

Gemi ilaçlama işlemi baştan sona çok iyi bir şekilde planlanmalıdır. Geminin güverte ve makine bölümleri ayrı ayrı acele etmeden hassas bir şekilde ilaçlanmalıdır. Eğer geminin bir bölümü ilaçlanmadan ilaçlama işine son verilirse bu kesinlikle kalıcı bir çözüm sağlamayacak ve böceklerden kalıcı olarak yok edilmeyecektir. Sadece kısa vadeli bir çözüm de kimsenin işine gelmeyecektir. Gemi ilaçlama yapılırken yeterli ve tecrübeli elemanların yanı sıra ilaçlama yaparken kullanılacak ilaçlar da büyük önem taşımaktadır. Ziraat mühendislerince üretilen ve Sağlık Bakanlığı ruhsatlı ilaçların kullanılması zorunludur. Bu kriterleri sağlamayan firmalar ilaçlama işlemine girişmemelidir bile. Gemi ilaçlama sanılandan daha ciddi bir iştir ve programlı yapılmadığında bu işten herkes zarar görür.

Yat İlaçlaması İstanbul

Yat ilaçlaması; bir kişinin özel, kimyasaldan korunmasını sağlayacak tulum giyerek ve ağız ve burnunu kapatacak şekilde maske takarak yat içinde ilaçlama yapması ile gerçekleştirilir. İlaçlama yapacak kişi, kendini ilaçtan koruyacak şekilde giyindikten sonra, sırt çantasına benzer büyükçe bir hazneyi sırtına takar. Hazne içerisinde, yat ilaçlamasında kullanılacak olan kimyasal mevcuttur. Sırta takılan haznenin ucunda metal bir başlık bulunur. Kişi bu başlık aracılığı ile kimyasalı yat içerisine püskürterek ilaçlamayı gerçekleştirir. Yat ilaçlamasında kullanılan yöntemin diğer bir adı boğmadır. Bu yöntem, püskürterek ortama bırakılan kimyasalın böceklerin sinir sistemine ve ciğerlerine etkisi sonucu, boğulmalarına neden olarak sonuç gösterir.

Diğer dar alanların ilaçlanmasında olduğu gibi, yatların ilaçlanmasında da bir kişi yat içine girerek, kısa sürede etkili ilaçlama yöntemini gerçekleştirebilir. Yatlar, deniz üzerinde giden taşıtlardır. Denizin varlığı, suyun varlığı nemli ortam için kaçınılmaz bir fırsattır. Böceklerin nemli ortamları sevdiği göz önüne alındığında, yatların böceklerin barınması için oldukça uygun ortamlar olduğu söylenebilir. Özellikle; sık sık, sürekli seyahat halindeki yatlarda, uğranılan her limanda farklı bir böceğin yat içerisine yerleşmesi çok kolay olabilir. Yat içerisine yerleşen böceğin ise, ortamın uygunluğundan dolayı kolaylıkla üremesi kaçınılmaz olacaktır. Bu durumlar göz önüne alındığında yatların düzenli olarak yat ilaçlama ekiplerince ilaçlanması durumu oldukça büyük önem taşımaktadır.

Yat sahiplerinin düzenli ilaçlama durumunu ihmal etmeleri sonucu, ortamda yaşamaya başlayan böcek ile karşılaşıldığında ilaçlamaya karar verilmesi, yat içerisinde böceklerden kurtulma durumunu bir hayli zorlaştıracaktır. Yat içerisine yerleşen böcek, ortam uygunluğundan dolayı hemen üremek isteyebilir. Böcekler yılda iki kere yumurtlayan ve bir yumurtlaması sonucu kırk yumurta çıkarabilen canlılardır. Bu da böceklerin bir seferde sayıları kırk katına çıkarabildikleri anlamına gelir ki, bu durum yat sahipleri için oldukça korkunçtur. Bu risklerden dolayı, tatsız durumlar ile karşılaşmamak adına, yat sahiplerinin yatlarını düzenli olarak yat ilaçlamasına tabi tutması gerekir. İlaçlama yapacak firmanın seçimi de büyük önem taşımaktadır. Bazı firmalar ilaçlamanızı gerçekleştirdikten sonra hizmetten memnun kalmanız durumunda sizinle bütün ilişiğini keserken, bazı firmalar ilaçlama sonrasında belli periyotlar ile yatınızı ziyaret etmekte, sizin de uygun görmeniz durumunda belli periyotlar ile yatınızı ilaçlamaktadırlar.

Yazar Hakkında

Bio-Active İlaçlama

Yorum Ekle

Yorum yazmak için buraya tıklayın

Biz Sizi Arayalım