Diğer Haşereler Genel

Karaböcek İlaçlama

Hamam Böceği Mücadelesi

Karaböcek diğer bir ismi Oryantal hamam böceği,hamam böceğinin farklı bir türüdür. Halk dilinde karafatma böceği olarak bilinmektedir. Rengi siyah ve çok parlak bir görünümdedir. Oryantal hamam böcekleri siyaha yakın renkleri ve iri yapılarıyla hamam böceği türleri içinde hemen belli olur kara fatma oryantal hamam böceğinin vücudunun alt kısmında 6 adet ayağı mevcuttur. karaböcek böceklerinin ayakları çok güçlü olup çok hızlı hareket ederler. Baş kısmında 1 çift antenleri bulunur. oryantal hamam böceği bu antenler sayesinde hem iletişimini sağlarlar hem de besinlerin yerini tespit edip oraya daha kolay yönlenirler. Oryantal oryantal hamam böceği yaşadığı yere ve beslenmesine bağlı olarak farklı boy ve yapıda olabilir. Genel olarak ergin bir kara böceğin boyu 2 – 3 cm kadardır. Oryantal böceğinin sırt kısmında erkek olan bireylerde dış kanat vardır fakat dişi Oryantal oryantal hamam böceğinde kanat yoktur. ve hamam böcekleri kanatlarını uçmak için kullanmazlar. Erkek oryantal hamam böceği dişisine oranla daha uzun ve iri bir yapıdadır. Dişi ise daha oval ve geniş bir vücut yapısına sahiptir.

Oryantal Böceğinin Karaböcek Yaşam Alanları:

Oryantal böcekleri nemi çok sevdiği için evlerde en fazla mutfak, banyo, tuvalet, su boruları ve lavabo kenarlarında ve nemin yüksek olduğu evin diğer bölgelerinde yaşar. Kara Fatma (Oryantal hamam böcekleri) özellikle tuvalet den yani lağım sistemlerinden lavabo giderlerinden, yada dışarıdan taşınan bir eşya ile evlere rahatlıkla gelirler. Kara Fatma banyoda ve mutfaklarda daha çok görülür. Bu böcekler geceleri daha aktif olurlar. Kara Fatma böcekleri evlerin dışında ise bodrumlarda, çatı katında, bina boşluklarında yuvalanır. Kara fatma böceği gündüzleri pasif olarak yuvasında dinlenir.Geceleri ise aktif olup hem beslenir hem de yer değiştirir.

Oryantal Hamam Böceği Oryantal Hastalık Bulaştırır mı?

Oryantal evlere girdiği zaman evin sıcaklığında ve nemli alanlarda yaşar ve evdeki gıda yada yiyecek türü besinlerle beslenir. Oryantal hamam böcekleri yiyeceklerin üzerine yada mutfaktaki eşyaların üzerine,dolap arkalarına yumurtasını bırakır. Oryantal ev içinde açıkta bırakılan her türlü besinleri yediği gibi ufak böcekleri ve ölmüş olan böcek kalıntılarını bile yemektedir. Oryantal böcekleri çok pis bir böcek olup insanın yediği ve yemediği her türlü besini rahatlıkla yer ve beslenmesini sağlar. Oryantal ve hamam böcekleri beslenirken insanların besinleri üzerine hem dışkılarını hem salyalarını ve hem de yumurtalarını bırakır. bu sayede insanlara bir çok hastalık bulaştırır. Oryantal ve diğer hamam böceği türleri insanlara çeşitli hastalıkları bulaştırır. gıda zehirlenmeleri, Hepatit, grip mikrobu, dizanteri, verem mikrobu, Alerjik hastalıklar, astım mikrobu gibi daha bir çok mikrobu insanlara bulaştırırlar ve insanların sağlıkları açısından ciddi riskler taşırlar mutlaka ilaçlanmaları gereklidir.

Oryantal Böceklerinde Üreme

Oryantal böceği yılda 9 – 10 defa yumurta bırakır. Dişi Oryantal her defasında 200 kadar yumurta bırakır ve her mevsim üreyebilir. Oryantal böceği yumurtasını sırtında taşır ve gittiği her alana bir miktar bırakır. Ortamda bulunan kara Fatma yumurtası yaklaşık 2 – 3 hafta içinde açılır.Oryantal böceği beslenmeden 1 ay susuz olarak da1 hafta kadar yaşar. Kara Fatma böceği yalnız yaşamayı sevmez sosyal bir yapıya sahiptir. Oryantal böceği çok hızlı bir şekilde üreyip binalarda hemen her kesime yayılır.

Oryantal böceği taşıdığı mikrop ve bakteriler ile ciddi hastalıkların yaşanmasına sebebiyet veren haşere türüdür. Lağım, depo, çöplük gibi kirli alanlarda dolaşan Oryantal böcekleri evlerimize kadar ulaşırlar.

Oryantal, 1-4 cm boyları arasında koyu siyah renge sahip böcektir. Yaşam alanlarımızda sıklıkla karşılaştığımız bir haşere türü olan Oryantal, bulunduğu alanda karanlık köşelere yumurtalarını paketler halinde bırakarak çoğalmaktadır. Oryantal ilaçlama uygulamaları bu böceklerin yumurta bırakarak üremelerine fırsat tanımadan uygulandığında büyük fayda sağlayacaktır.

Oryantal Böceklerinin Zararları

Kanatlara sahip olan Oryantallar uçan böcekler arasında yer almaz. Kanatlarını kendini dış etmenlerden korumak için kullanan Oryantal böceği, çeşitli isimlerle halk arasında bilinmektedir. Hamam böceği, kara böcek, kakalak isimleriyle bilinen bu böcekler taşımış oldukları mikropları salgı ve dışkı yoluyla insanlara bulaştırarak çeşitli sağlık problemlerinin yaşanmasına neden olurlar.

Oryantal Böceklerinden Bulaşan Bazı Hastalıklar

  • Gıda zehirlenmeleri
  • Astım
  • Hepatit
  • Alerjik reaksiyonlar
  • Dizanteri
  • Verem
  • Mantar

Oryantal böceğinden kurtulmanın yolları profesyonel destek ile neticeye kısa süre içerisinde ulaşacaktır. Bio-Active böcek ilaçlama şirketi, tüm haşere türlerine karşı profesyonel ilaçlama hizmeti sağladığı gibi Oryantal ilaçlama servisi ile de her zaman yanınızdadır. Sağlık Bakanlığı’ndan almış olduğumuz onaylarla ilaçlama faaliyetlerimizi gerçekleştirmekte olup uzman ekiplerimiz eşliğinde hizmet sunmaktayız. Oryantal böcekleri ile mücadele ederek yaşam alanlarınızı bu böcek türlerinden arındırıyoruz. Firmamıza 7 gün 24 saat ulaşarak ilaçlama hizmeti talep edebilir Müşteri Temsilcilerimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.Ekonomik ilaçlama fiyatlarımızla garantili hizmet sağlamaktayız.

 

 

Yazar Hakkında

Bio-Active İlaçlama

Yorum Ekle

Yorum yazmak için buraya tıklayın

Biz Sizi Arayalım