Diğer Haşereler Genel

Kırkayak İlaçlama

Kırkayak Mücadelesi

Kırkayak böcekleri dünyanın her bölgesinde yaşayan canlılardır. Sıcak ve nemli bölgelerde yaşamayı seven bu böcekleri yaz aylarında sıkça görebiliriz.

Kırkayak böcekleri çeşitli türlere sahiptir. Bazı kırkayaklar zehir taşır. Bu nedenle kırkayak görülen alanların uzman kırkayak ilaçlama firmaları tarafından ilaçlanması gerekir.Kırkayak ile mücadele oldukça önemli bir uygulamadır.

Kırkayak Böceklerinin Beslenme Şekilleri

Bu böcekler kendilerinden küçük bazı böcek türlerini ve etrafta buldukları otları yiyerek besin ihtiyacını karşılarlar. Çeşitli renklerde görülen kırkayak bulunduğu ortama ve beslenme şekline bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Kırkayakların Yuva Oluşturduğu Alanlar

Kırkayak böcekleri doğa ortamında taş altları, ağaç kovukları, toprak altı, duvar boşlukları gibi alanlara yuva oluştururlar. Kırkayak ilaçlama uygulamaları bu gibi alanlara yoğun olarak uygulanmalıdır. Yuvaları bozulan kırkayak böcekleri ev, depo, apartman, iş yeri gibi birçok alana girmeye çalışırlar. Kırkayak bulunduğu alan içerisine yumurtalarını bırakarak çoğalmaktadır.

Bio-Active böcek ilaçlama, Kırkayak ilaçlama hizmeti ile açık ve kapalı tüm alanlara garantili hizmet sağlamaktadır. Ekonomik ilaçlama fiyatları ile kaliteyi bir arada sunan firmamız 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. Kırkayaktan kurtulmak için uzman kadromuzdan daima destek alabilirsiniz.

Kırkayak Böcekleri Hakkında

Kırkayak böceği Çok bacaklılar ve eklem bacaklılar şubesinin bir alt gurubunda incelenmektedir. kırk ayak türleriYaklaşık 13.000 türü vardır ve tamamı karada yaşarlar.Kırk ayak haşeresi ayak adetlerinin çokluğundan dolayı bu ismi almıştır. Kırkayak türlerinin ayak adedi genellikle 10 – 750 arasında değişiklik gösterir. Ondan az ayaklı olanlarına da rastlanılır. Bir çift antenleri ve basit yapılı gözleri bulunmaktadır.Boyu ortalama 5–6 cm uzunluğunda olan kırkayakların boyları türüne göre değişmektedir. Kırkayağın vücudu bölmeler halinde halkalardan oluşmaktadır ve her vücut bölmesinde 2 çift ayağı mevcuttur. Toplamda 200′e yakın ayağı olan kırkayak haşereleri, görünüş olarak çiyan böceğine benzerler fakat yapı olarak çiyan haşeresinden hem ince hemde daha kısa boylu olurlar.

Kırkayak Haşeresinin Yaşam Alanları:

Kırkayaklar normal ortamlarından soğuk ve yağışlı havada yada baharda yumurtadan yeni çıktıklarında evlerin çatlakları ve kuytu köşelerine gizlenirler. Genellikle boş zemin konutlarda görülür rahatsız olunca terkederler. Yiyecek ve eşyalara zararlı değillerdir. Kırkayakların varlıkları nahoştur. Kırkayak’ta (Millipede) her boğumda iki çift bacak varken, çıyan’da bir bacak bulunması ve Kırkayağın yavaş hareket etmesi bu ikisini ayırt eder. Tehlike anında kıvrılarak ölü taklidi yapan kırkayakın iri cinsleri bu durumda iken cilt porelerinden hafif bir allerjen salgılayabilir. Göze ve ağıza değerse suyla yıkanmalıdır ölümcül zehir taşımazlar.

Kırkayaklarda Üreme :

Kırkayaklar çoğalmak için çiftleşmeye ihtiyaç duyarlar. Kırk ayaklar çiftleştikten sonra dişi kırkayak yumurtasını bırakmak için uygun yer bulur ve besinin bol olduğu, nem oranının yüksek olduğu yerleri tercih ederek oraya yumurtasını bırakır. Bir dişi kırkayak yumurtlama döneminde bir batımda 10′larca yumurta bırakır. Bu yumurtalar açılınca içinden beyaz renkli yavru kırkayaklar çıkar. Kırkayağın yavruları yaklaşık olarak 3 ay içinde ergin hale gelmektedir. Daha sonra iyi beslenen bir kırkayak kendisine yeni bir yuva yapar ve üremeye başlar.

Kırkayak İlaçlama Nasıl Yapılmalıdır:

Kırk ayak böceği nemli ve kuytu alanları sevdiği için ortalıkta fazla görünmez evlerin içinde kapı çerçeveleri.pebcere altları ve süpürgeliklerin altında duvar aralarında yaşarlar.Kırkayak ilaçlama kokusuz yada kokulu ilaçlama yöntemiyle yapılabilir ancak kokusuz ilaçlama yapıldığı zaman kırkayak ilaçla temas etmeli ve ilaçtan vücuduna almalıdır bu ise daha geç ölmesi anlamına gelir. Ulv ve kokulu ilaç yöntemi daha kısa zamanda ve yuvasından çıkarak öldürür.

Yazar Hakkında

Bio-Active İlaçlama

Yorum Ekle

Yorum yazmak için buraya tıklayın

Biz Sizi Arayalım