Genel

Kulağa Kaçan İlaçlaması

Kulağa Kaçan Mücadelesi

Birkaç cm boyutunda olan kulağakaçanlar, ev, işyeri vb. alanların çatlaklarında bolca bulunan zararlılardandır. Özellikle bodru katları ve depo gibi alanlarda rastlamaya alışkın olduğumuz bu zararlı türü hem hayvansal atıklar hem de bitkisel ürünlerle beslenmektedir. Bu kadar çok zarar yapma eğiliminde olan bu böcekler siyah, kahverengi gibi birçok renkte olmakta ve arkalarında bir kıskaç taşımaktadırlar. Bu böceklerin meyve ve sebzeleri tüketmesinin yanında adından da anlaşılacağı üzere kişiler uyku halindeyken ağız, kulak ve burun gibi boşluklardan içeri girmesi ile ciddi problemler yaratması mutlaka zararlının kulağakaçan ilaçlama ile uzaklaştırılması gerektiğini ortaya koymaktadır.

 

Özellikle kulağakaçan böcekleri sonbahar ilkbahar gibi ortaya çıkmakta ve sıcaklığın artmasıyla birlikte üremeleri maksimuma gelmektedir. Eğer özellikle depo gibi alanlarda ilaçlama yapılmaması durumunda ciddi sorunlar mutlaka ortaya çıkacaktır. Sözü edilen kulağakaçan ilaçlamasının ise mutlaka işinde uzman firmalar tarafından yapılması şarttır. Çünkü bu böcek gerçekten de tehlikeli bir böcektir. Bir tanesi bile ilaçlamadan sağ kurtulsa yine üreme ortamı bulacak ve bulaşık alanların sayısı bu sefer daha da artacaktır.  Yapılacak ilaçlamalarda bir diğer önemli konu ise sağlık bakanlığından onaylı ilaçlar kullanarak çevre ve insan sağlığının riske atılmamasıdır.

 

Kulağakaçan ilaçlamasında kullanılacak ilaçlama yöntemi de önemlidir. Örneğin, jel ilaçlama bu haşereye etki etmemekte sonuç olarak da firmalar tarafından tercih edilmemektedir. Ancak, yine de sahtekâr firmaların jel ilaçlama yapmak isteyeceğini düşünmek ve bunu size teklif edenlerle çalışmamak gerekmektedir. Kulağakaçan ilaçlamasında en çok kullanılan yöntem ise sıvı kokulu ilaçlamadır. Çünkü kulağakaçan böceği çok fazla üremektedir ve bu nedenle yoğun durumlarda tercih edilen kokulu ilaçlama uygulamasına gerek duymaktadır. Kokulu ilaçlama yapıldığı için de kulağakaçan uygulamasından sonraki günlerde kapalı mekanlar mutlaka havalandırılmalı, kalıntılar ise tüm yüzeylerin sıcak sabunlu su ile silinmesiyle giderilmeye çalışılmalıdır. Lokanta, okul, askeriye gibi yerlerde kulağakaçan mücadelesi yapılacaksa ortamda kimsenin olmamasına özen gösterilmelidir. Çünkü, kokulu ilaçlama kulağakaçan ilaçlamasında kullanıldığında koku havaya yayılmakta ve yayılan koku böceklerin trakelerini kapayarak ölmelerini sağlamaktadır. Bu durum insanlara da zararlı olacağından ortamda asla insan olmamalı, ilaçlamayı yapan tecrübeli ekibin ise mutlaka koruyucu önlemleri alması

Yazar Hakkında

Bio-Active İlaçlama

Yorum Ekle

Yorum yazmak için buraya tıklayın

Biz Sizi Arayalım