Genel

Pire ilaçlaması

İstanbul Pire İlaçlaması

Parazit haşerelerden biri olan pireler, genellikle tozlu ortamlarda çoğalırlar ve kan ile beslenirler. Pireler kanatsız olup, boyları 2 mm ile 10 mm arasında değişkenlik göstermektedir. Pirelerin vücut yapıları yassıdır ve bu yapıları tehlike hissettiklerinde insan ve hayvan tüyleri arasında zıplayarak kaçabilmelerine olanak sağlamaktadır. Vücut boylarının yaklaşık 190 ile 260 katı (dikey olarak 20 cm, yatay olarak 40 cm) zıplayabildikleri için de uçuyormuş hissi verebilirler. Pirelerle bu yüzden şahsi olarak başa çıkmak neredeyse imkansız olup, pire ilaçlama desteğine ihtiyaç vardır.

İstanbul Evde Pire İlaçlaması

Başlıca kedi ve köpeklerde bulunmalarının yanı sıra insanlar üzerinde de barınabilmektedirler.  Üzerinde pire taşıyan bir canlı farklı bir ortama gittiğinde taşıdığı bireyleri de beraberinde temiz yerlere bulaştırmaktadır. Kan emerek beslenen pire beslenmesi sırasında bakterileri ve virüsleri de beslendiği canlıya bulaştırarak birçok sağlık sorununa ve salgın hastalıkların daha da yayılmasına neden olur. Çıplak gözle görebilmek epey zor olması sebebiyle mekanda pire aktivitesi olduğunu en basit anlama şekli el ve ayak bileklerinizde oluşan kızarıklıklar ve yoğun kaşıntı ile anlayabilirsiniz. Bu durumla karşılaştığınızda derhal pire ilaçlama sı için geniş çaplı bir çalışma yapılmalıdır. Bir pire gün içerisinde 10 ile 25 tane yumurtasını gelişigüzel birden fazla noktaya bırakır.

Bu nedenle pire ile mücadelede pire ilaçlama oldukça önemlidir. Pireler yakın geçmişte binlerce insanın ölümüne sebep olan veba hastalığının bir numaralı taşıyıcılarından biri olarak görev yapmıştır. Günümüzde de vücutta kızarıklık ve sürekli kaşıntıya neden olan pire ilaçlama sı yapılmadığı sürece özelikle kapalı alanlarda çoğalmaya devam edecektir. Halı diplerinde, pamuklu yüzeylerde ve tozlu ortamlarda pirelerin çoğalması çok kolaydır.

Günümüzde en çok görülen pire türleri insan piresi, kedi piresi, köpek piresi, kuş piresi ve pamuk piresi şeklindedir. Gözle görülmesi zor olan pireleri yok etmek için pire ilaçlama işlemi, ofis, ev, bahçe, fabrika gibi alanlarda uygulanabildiği gibi, terk edilmesi neredeyse imkansız olan hastane, klinik gibi alanlarda da kolaylıkla uygulanabilmektedir. Genel de pire ilaçlama işlemleri çok dikkatli ve titiz bir şekilde icra edilmelidir. Pireler açlığa ve ısıya oldukça dayanıklı haşerelerdir ve bu haşerelerin ilaçlamasında kullanılacak ilaçlar da, uygulanma yöntemleri de çok önemlidir. Profesyonelce yapılmayan ilaçlama yöntemleri ve bireysel çabalarla pireden kurtulmak mümkün değildir. Pireleri yok etmek için hem açık veya kapalı alanlarda yapılan ilaçlamalar, hem de bu alanlardaki evcil hayvanların ilaçlanması gerekmektedir. Özellikle çiftlik gibi alanlarda hayvanlara pire sıklıkla bulaşmaktadır. Hayvanların ilaçlama işlemlerini mutlaka veteriner yapmalıdır.

 

Yazar Hakkında

Bio-Active İlaçlama

Yorum Ekle

Yorum yazmak için buraya tıklayın

Biz Sizi Arayalım