Genel

Tahta Kurdu İlaçlaması

Tahta Kurdu Mücadelesi

Tahta kurtları, tahtakuruları ile karıştırılmamalıdır. Tahta kurtları, tahtakurularının aksine insanların kanlarını emerek beslenme yolunu seçmezler. Tahta kurtları otçul canlılardır. Bu canlılar, isminden de anlaşılacağı gibi ham maddesi tahta olan mobilyaların içlerinde yaşarlar. Ham maddesi tahta olan eşyaların içlerini oymak sureti ile kendilerine yuva yaparlar. Tahta kurtlarının kendilerine yuva yapmak ve beslenmek için ağaç ve tahtaları oymaları gerektiğinden bu zararlıların ağız kısımları çok güçlüdür. Mobilyalarımıza ve eşyalarımıza büyük zararlar vermekte olan canlılardır. Tahta kurtları da diğer haşereler gibi ışıktan ve gürültüden hiç hoşlanmazlar, geceleri ve sakinlikte açığa çıkarlar. Adı geçen zararlı canlılar mobilyaları, ağaçları delerken çok seri hareket ederler. Kendilerine yuva yapmak, beslenmek için delme işlemini gerçekleştirirken farklı bir ses çıkarırlar. Tahta kurtlarının delme işlemini gerçekleştirirken çıkardıkları sesleri insan kulağının duyması mümkündür. Bu sesler sayesinde ortamda tahta kurtlarının varlığı anlaşılabilir. Diğer bütün haşerelerde, böceklerde olduğu gibi ortamda tahta kurdunun varlığının anlaşılması üzerine, ortamda derhal tahta kurdu ilaçlama işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Tahta kurdu ilaçlama işleminin uygulanmasının geciktirilmesi durumunda tahta kurdu sorunu ile baş etmek daha da zor bir durum haline gelebilir. Böyle bir durumda tahta kurdu ilaçlama işleminin bir kere yapılması yeterli olmayabilir.

Tahta kurdu ilaçlama işleminin tekrarlanması gerekebilir. Böyle bir durumda tahta kurdu ilaçlama işlemi için kullanılan kimyasala daha fazla maruz kalınması kaçınılmaz olacaktır. Bu durum sağlığınız için çok zararlıdır. Bu canlıların varlıklarının tespit edilmesi durumunda yapılması gereken ilaçlama işleminin geciktirilmesi, eşyalarınıza, mobilyalarınıza vereceği zarar yanında, yukarıda anlatılan durumlar nedeni ile sağlığınıza da büyük ölçüde zarar verecektir. Tahta kurdu ile mücadele diğer haşereler, böcekler ile mücadele düşünüldüğünde oldukça zordur. Tahtaların içerisinde yaşadıklarından, tahta kurdu ile mücadele işlemi sırasında kullanılan kimyasalın tahtaların içerisine girmesi gerekmektedir. Aksi takdirde tahta kurdu ile mücadele işlemi başarısız olacak ve hatta tahta kurdu sorununuz çözümlenmiş olmayacaktır. Tahta kurtlarının bir diğer özelliği de zor ölmeleridir. Bu nedenle tahta kurdu ilaçlama işlemi, ilaçlamayı yapacak firmanın belirtmiş olduğu belirli periyotlar ile tekrarlanmalıdır.

Yazar Hakkında

Bio-Active İlaçlama

Yorum Ekle

Yorum yazmak için buraya tıklayın

Biz Sizi Arayalım