Genel

Tarla Faresi İlaçlaması

Tarla Faresi İlaçlaması

Fareler her bölgede görülebilen hayvanlardır. Fareler tek başlarına barınmayan aksine grup halinde yaşamayı tercih eden haşerelerdir. Çok hızlı hareket edebilen fareler, çeviklikleri sayesinde hemen hemen her yere tırmanabilirler. Farelerin yaşamaları için, barınacakları mekân içerisinde özellikle aradıkları bir özellik yoktur. Fareler her yerde ve her koşulda yaşayabilirler. Bu durum farelerin çok çeşitli mikropları bünyelerinde barındırabileceği anlamına gelir. Fareler beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına, insanların yoğun olduğu bölgelerde barınmayı tercih ederler. Bu nedenle sorun olan yerlerde bu canlıların mutlaka tarla faresi ilaçlamasına tabi tutulması gerekmektedir.

 

Tarla fareleri, fareler ile aynı özelliklere sahiptirler. Fiziki açıdan, yaşadıkları yere uygunluk adına kısmi farklılıklar gösterebilirler. Ekinlerin toplanma zamanı yaklaşırken, beslenme amaçlı ortaya çıkan farelere tarla faresi denir. Tarla fareleri, tarlalar içerisinde bulunan ot yumaklarından kendilerine yuva yaparlar. Yuvalarının yapımında ufak, kuru otları tercih ederler. Tarla farelerinin yuvaları oldukça korunaklıdır. Tarla farelerinin yuvalarının dışarıdan gelebilecek olumsuz bir duruma karşı oldukça güçlü olmasından dolayı, tarla faresi ilaçlama konusunda profesyonel bir firmadan yardım almak gereklidir.Tarla fareleri, başka hayvanlar için besin kaynağı görevi görürler. Sansarlar, baykuşlar, yılanlar, tilkiler tarla farelerini yiyerek beslenirler. Tarla farelerinin yuvalarını bu kadar korunakları yapmalarının nedenlerinden belki de en önemlisi bu durumdur. Bahsedilen haşereler doğa döngüsüne ayak uydurmak ve doğadaki varlıklarını devam ettirebilmek için sürekli ve hızlı bir şekilde çoğalırlar. Tarla farelerinin sürekli ve hızlı bir şekilde çoğalmasından dolayı, tarla faresi ilaçlamasının çok özenli yapılması gerekmektedir.

Tarla fareleri bir yıl içerisinde ortalama altı kez doğururlar, her doğumda ise yaklaşık 10 yavru dünyaya gelir. Tarla faresi ilaçlamasının doğru yapılmaması, ilaçlamadan kısa bir süre sonra yavrular ile tarla faresi sorununu yeniden yaşamanız anlamına gelebilir. Tarla fareleri doğrudan insanlara saldırmazlar, zarar vermezler. Ancak, tarlada bulunan, yetişen bitkilere zarar verdiklerinden dolayı, tarlada bulunan ve zarar gören bitkiler aracılığı ile insanlara zarar verebilirler.  Tarla farelerinin insanlara verdiği bir diğer zarar ise, tarla sahiplerinin çiftçilerin, tarlalarını sulamada sorun yaşaması şeklindedir. Çünkü bu canlılar ekinlerin köklerine ulaşmak isterler. Ekin köklerine ulaşabilmeleri için ise toprağı kazmaları gerekir. Tarla faresinin besinine, ekin köküne ulaşmak için açmış olduğu çukur, tarla sahiplerinin tarlalarını sulamada büyük sıkıntı yaşamalarına neden olmaktadır. Yukarıda belirtilen zararlarından dolayı tarla faresi ilaçlama işlemi büyük önem taşımaktadır.

Yazar Hakkında

Bio-Active İlaçlama

Yorum Ekle

Yorum yazmak için buraya tıklayın

Biz Sizi Arayalım